Description
A brand-authorized service engineer will provide the installation & demo,
A brand-authorized service engineer will provide the installation & demo,
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Florence black 60cm |
| Brand Color | Black |
| Finish | METALIC |
| Shape | SQUARE |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1450 CMH |
| Control Panel Type | Touch |
| Ductless | No |
| Filter Type | Filterless |
| Color | Black |
| Speed Levels | 9 |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | LED |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V, 50 Hz |
| Engine Power | 150 |
| Height | 89.9 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 39.3 cm |
| Weight | 19 kg |
| Warranty Summary | 1 year Comprehensive and Lifetime Warranty on Motor |
| Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Glass, Bulbs, Electrical Cord, Plug And Fitting Installations Damage to Surface Paint or Finish due to Normal Usage, Alterations, Unauthorized Repairs, Misuse or Negligence in Use of Product are Not Covered in Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.