Description
Hindware hoods collection offers a wide range of designs to meet the unique needs of your dear kitchen!
Hindware hoods collection offers a wide range of designs to meet the unique needs of your dear kitchen!
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Hindware customer support directly on 1800-3010-2273 and provide the products model name., For Issues, please contact the brand on – EMAIL:wecare@hindware.co.in., Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Brand | Hindware |
| Model Number | Pacific 60 SS |
| Brand Color | Stainless steel |
| Finish | Inox |
| Shape | Rectangular |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 820 m3/h |
| Control Panel Type | Push button |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | PACIFIC 60 SS |
| Color | Steel |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 56 |
| In-built Lights | Yes |
| Light Type | led |
| Dimming Feature | No |
| Other Lighting Features | Energy effecient, LED lamps |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220-240V/50Hz |
| Engine Power | 100 |
| Height | 6.3 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 7 kg |
| Cord Length | 60 m |
| Other Dimensions | NA |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Certification | NA |
| Other Features | Inox finish, Wall mounted, Blower: Plastc |
| Warranty Summary | 5 years warranty on motor |
| Service Type | Home service |
| Covered in Warranty | Motor |
| Not Covered in Warranty | 1 year comprehensive warranty |
Reviews
There are no reviews yet.