Description
Air Purifier Type – Room; Purification method – High-Efficiency Particulate Arrestant (HEPA) filter type. Allergen free catechin deodorizing EPA E12 Filter
Air Purifier Type – Room; Purification method – High-Efficiency Particulate Arrestant (HEPA) filter type. Allergen free catechin deodorizing EPA E12 Filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Hitachi |
| Model Name | EP-A3000 37-Watt Air Purifier |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | White |
| Shade | White |
| Coverage Area | 400 sq ft |
| Suitable For | Rooms |
| Air Flow Level | 2.8 cu.m/hr |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| Portable | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 37 W |
| Width | 133 cm |
| Height | 42 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 4 kg |
| Warranty Summary | Manufacturing defect |
Reviews
There are no reviews yet.