Description
A good breakfast is a healthy way to start a day. Attractive styling & quality sandwich making helps this HOT & TUFF Sandwich maker a good addition to any one’s kitchen
A good breakfast is a healthy way to start a day. Attractive styling & quality sandwich making helps this HOT & TUFF Sandwich maker a good addition to any one’s kitchen
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | User Guide |
| Brand | HOT & TUFF |
| Model ID | HT200S |
| Slice Capacity | 4 |
| Cooking Plate | sandwich, Non Stick |
| Color | Black |
| Buttons | Power On/Off |
| Lid Lock | Yes |
| Other Body Features | Cool Touch Handle, Stainless Steel finish |
| Non-Skid Feet | Yes |
| Timer | No |
| Adjustable Temperature Settings | No |
| Removable Drip Tray | No |
| Power Requirement | 220-240V |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 21 cm x 8 cm x 23 cm |
| Net Weight | 1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Service Type | Customer need to contact seller |
| Not Covered in Warranty | Others |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
Reviews
There are no reviews yet.