Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | N7 Tablet with Keyboard |
| Model Name | N7 with keyboard |
| Color | White |
| Connectivity | Wi-Fi Only |
| OS | Android |
| Operating System Version | 6.0 |
| RAM | 2 GB |
| Voice Call | No |
| Display Size | 17.78 cm (7 inch) |
| Sales Package | Tablet, Charger, User manual and Keyboard |
| Display Resolution | 1024 x 600$$ pixels |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Internal Storage | 16 GB |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Additional Content | Tablet, Charger, User manual and Keyboard |
| Sim Type | No Sim |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Video Recording | Yes |
| Headphone Jack | 3.5 mm |
| Video Formats Supported | MP4 |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot Type | microSD |
| Memory Card Support | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacture warranty |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |


Reviews
There are no reviews yet.