Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Handset/Mobile, 1 Handsfree Headset, 1 Data Cable, 1 Charger |
| Model Number | SOLUS 4G |
| Model Name | SOLUS 4G (Blue) |
| Color | Blue |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Touchscreen | Yes |
| Additional Content | 16GB, 32GB |
| Display Size | 5 inch |
| Resolution | 1280 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD |
| Operating System | Android Lollipop Android 5.1 Lollipop |
| Processor Core | Quad Core |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| Internal Storage | 2 GB |
| RAM | 2 GB |
| Expandable Storage | 32 GB |
| Primary Camera | 13MP |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Flash | Yes, Back/Rear |
| Call Wait/Hold | Yes |
| Network Type | 4G |
| Supported Networks | 4G LTE, 4G LTE |
| Bluetooth Support | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Infrared | No |
| GPS Support | Yes |
| Smartphone | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| SMS | Yes |
| Internal Memory | 16GB |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |


Reviews
There are no reviews yet.