Description
Dual Sterilization and Cooling System – Water added goes through UV-C sterilization, enhanced atomizer provides instant cool Breeze & Rapid temperature drop in shorter time.
Dual Sterilization and Cooling System – Water added goes through UV-C sterilization, enhanced atomizer provides instant cool Breeze & Rapid temperature drop in shorter time.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | LYFRO |
| Model Name | Blast UVC Air Cooler |
| Type | Room |
| Filter Type | Ionizer, Humidifier, UV Filter |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | ABS, PC |
| Coverage Area | 250 sq ft |
| Water Tank Capacity | 0.5 L |
| Control Type | Touch |
| Suitable For | Car, Bedroom, Office Cabin, Personal Space |
| Technology Used | Rapid Cooling With Dual Purification |
| Air Flow Level | 3 cu.m/hr |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | No |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | Yes |
| Humidifier | Yes |
| Other Performance Features | Rapid 5C Cooling, 2X Stronger Airflow, Precise Speed Control, Portable Size |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | Yes |
| Display Type | Touch |
| Silent Mode | No |
| Child Lock | No |
| Timer | No |
| Power Requirement | 3-10W |
| Power Consumption | 10 W |
| Operating Temperature | 5-8 degree C |
| Retractable Cord | Yes |
| Adjustable Fan | Yes |
| Certification | CE |
| Width | 16 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.8 kg |
Reviews
There are no reviews yet.