Description
Desert cooler, suitable for spot cooling or cooling large spaces withing your room
Desert cooler, suitable for spot cooling or cooling large spaces withing your room
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | MAHARAJA WHITELINE |
| Model Name | AIR COOLER HYBRIDCOOL 55 REMOTE |
| Color | White, Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Hybrid (Woodwool+Honeycomb) |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 55 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | Yes |
| Star Rating | 3 |
| Cooling Coverage Area | 750 sq ft |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating Mode | Fan |
| Air Delivery | 5000 cfm |
| Air Throw Distance | 52 ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | No |
| Power Requirement | 180W |
| Power Consumption - Heating | 180 W |
| Other Power Features | Inverter Compactible |
| Technology Used | Hybridcool padding Technology |
| Cooler Location | Indoor, Outdoor |
| Other Features | 1.Allow cross-ventilation in your room for an effective cooling experience. |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 118 cm x 60.2 cm |
| Weight | 15.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.65 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty Provided by the Manufacturer From Date of Purchase |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Parts Due to Normal Wear and Tear Like Indicatore or Body De-coloration. Damage/Breakage of Any Plastic Parts, Rubber Parts or Denting, Accident, Mishandling On Part of the Customer |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call on Customer No 011-33684999, 18601804111 , Service Engineer Will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.