Description
Stainless Steel Jar for Superior Performance, Anti Slip feet ensures optimum grip while in operations, shatterproof tritan lids with robust sealing gaskets and locking tabs prevent leakage from top of jar.
Stainless Steel Jar for Superior Performance, Anti Slip feet ensures optimum grip while in operations, shatterproof tritan lids with robust sealing gaskets and locking tabs prevent leakage from top of jar.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Pack of 1 |
| Auto Switch Off | No |
| Warranty Summary | 2 years |
| Warranty Service Type | For any queries, please contact brand customer care for any product related queries Call Customer Care 022-284887650 or email us -customercare@marlexproductltd.com |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Warranty Does not Cover Any External Damages Caused to the Product by Accident,Lightening,Fire,Dropping or Excessive Shock,improper handing or Any Damage Caused Due to Tampering of the Product by an Unauthorized Agent,Liability. |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| Depth | 39 cm |
| Height | 29 cm |
| Width | 39 cm |
| Weight | 6 kg |
Reviews
There are no reviews yet.