Description
Tamarind Sweet and Sour Pickles is a finger licking pickle, eaten mostly raw by young. Its a wonderful product [Tentular Achar] reminds adult of their childhood.
Tamarind Sweet and Sour Pickles is a finger licking pickle, eaten mostly raw by young. Its a wonderful product [Tentular Achar] reminds adult of their childhood.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Brand | max health |
| Model Name | Tamarind Sweet & Sour Bengali Pickles |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Tamarind |
| Quantity | 250 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Sour, Sweet |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Keep in Cool and Dry Place |
| Nutrient Content | Serving Size : 1 tbs, Calories : 40, Fat : 2.5g. Carbs : 4g Protein : 0.2g |
| Preservation Process | Keep in Cool and Dry Place |
| Ingredients | Tamarind with seeds, Jaggary syrup and spices |
| Country of Manufacture | India |
| Common Name | TENTULER AACHAR |
| Manufactured By | Aurokuthi Tamluk West Bengal |
| EAN/UPC | 8908001907200 |
| Certification | FSSAI No 10016031001941 |
| Other Features | Bengali Speciality |
| Width | 10 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 10 cm |
Reviews
There are no reviews yet.