Description
Mealthy 9-in-1 Programmable Electric Pressure Cooker helps you cook all kinds of cuisines easily in minutes. Healthy cooking is made easy by Mealthy MultiPot. The LCD screen on the Smart Cooker shows the progress of cooking.
Mealthy 9-in-1 Programmable Electric Pressure Cooker helps you cook all kinds of cuisines easily in minutes. Healthy cooking is made easy by Mealthy MultiPot. The LCD screen on the Smart Cooker shows the progress of cooking.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | Multipot_3L |
| Type | Electric Pressure Cooker |
| Color | Black |
| Capacity | 3 L |
| Total Pan Capacity | 3 L |
| Model Name | Mealthy Multipot 3 Litres |
| Functions | Cooking |
| Material | Stainless Steel Innerpot |
| Lid Material | Plastic |
| Sales Package | pack of 1 |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 50, 240 |
| Power Consumption | 240 W |
| Other Power Features | Non Stick Inner Pan |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | No |
| Time Settings | 1 |
| Programmable Options | Yes |
| Wash Instructions | Remove Pasts and Wash Carefully with Utensil Cleaning Soap |
| Width | 11 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 12 cm |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on Patented PRS & 1 Year Warranty on other Heating Elements |
| Warranty Service Type | Pickup and Service |
| Covered in Warranty | PRS & Heating Elements |
| Not Covered in Warranty | non- Electrical Parts & body |
| Domestic Warranty | 5 Year |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.