Description
Micromax S114 with 1000 mAh battery, Wireless FM Radio, Bright Torch
Micromax S114 with 1000 mAh battery, Wireless FM Radio, Bright Torch
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Each of Transceiver, Battery, Charger, User Guide |
| Model Number | S114 |
| Model Name | S114 |
| Color | Dark Blue |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | No |
| OTG Compatible | No |
| Display Size | 4.5 cm (1.77 inch) |
| Resolution | 128×160 |
| Processor Core | Single Core |
| Primary Clock Speed | 1 MHz |
| Internal Storage | 64 MB |
| RAM | 32 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Primary Camera | 0.08MP Rear Camera |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| Smartphone | No |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Keypad | Yes |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.