Description
Deliciously crip healthy baked Ragi cookies , enriched with fiber, energy and taste
Deliciously crip healthy baked Ragi cookies , enriched with fiber, energy and taste
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | MISHT |
| Model Name | Raagi Cookies |
| Quantity | 120 g |
| Type | Cookies |
| Base Flavors | Speciality |
| Organic | No |
| Ingredients | Raagi flour, Hydro-genated vegetable fat, sugar, refined wheat flour, whole wheat flour, milk, cardamon powder raising agent (INS 503) (ii), natural identical flavour) |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | No Cholesterol |
| Container Type | Box |
| Maximum Shelf Life | 3 Months |
| Caloric Value | 450 |
| Added Preservatives | No |
| Gourmet | Yes |
| Shape | Round |
| Coloring Agents | SYNTHETIC FOOD |
| Flavoring Agents | natural identical flavour |
| Storage Instructions | Store in a cool and dry place at room temperature. Keep away from direct sunlight. |
| Manufactured By | Berilishus Foods Pvt Ltd |
| Certification | FSSAI |
| Width | 6 cm |
| Height | 18 cm |
| Depth | 6 cm |
Reviews
There are no reviews yet.