Description
It Is Shock Proof & Made Of Incoloy Heating Element Which Is Energy Saver And Provide Fast Heating
It Is Shock Proof & Made Of Incoloy Heating Element Which Is Energy Saver And Provide Fast Heating
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Complete Unit With Power Base Cord |
| Brand | Orbon |
| model_name | Double Heavy Duty Powder Coated 1000 Watt + 1000 Watts Electric Coil Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares (Red) |
| Model | Double Heavy Duty Powder Coated 1000 Watt + 1000 Watts Electric Coil Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares (Red) |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Red |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Jog Dial |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 2 G Coil Burner |
| Power Consumption | 2000 W |
| Height | 9 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 3.322 kg |
| Service Type | Customer Has To Bring The Product To The Nearest Service Center |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturing Warranty Against Manufacturing Defects Only, We Will Not Accept Product Once Used. |
| Covered In Warranty | Only Element |
| Not Covered In Warranty | Physically Damaged |
Reviews
There are no reviews yet.