Description
It Is Shock Proof & Made Of Incoloy Heating Element Which Is Energy Saver And Provide Fast Heating. It Is Easily Portable So You Can Cook & Warm Food Anywhere Apart From Kitchen, For Example, Drawing Room, Living Room & Bedroom Etc.
It Is Shock Proof & Made Of Incoloy Heating Element Which Is Energy Saver And Provide Fast Heating. It Is Easily Portable So You Can Cook & Warm Food Anywhere Apart From Kitchen, For Example, Drawing Room, Living Room & Bedroom Etc.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cook Top |
| Brand | Orbon |
| model_name | E-Cook Jhonson 1500 Watts Electric Hot Plate Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Cooking Stove, Works With All Metal Utensils & Cookwares (Silver Chrome) |
| Model | E-Cook Jhonson 1500 Watts Electric Hot Plate Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Cooking Stove, Works With All Metal Utensils & Cookwares (Silver Chrome) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Silver |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Jog Dial |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 Hot plate Burner |
| Power Consumption | 1500 W |
| Weight | 2.97 kg |
| Service Type | Customer Has To Bring The Product To The Nearest Service Center |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturing Warranty Against Manufacturing Defects Only, We Will Not Accept Product Once Used. |
| Covered In Warranty | Only Element |
| Not Covered In Warranty | Physically Damaged |
Reviews
There are no reviews yet.