Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Organix |
| Model Name | Banana Baby Biscuit 54g |
| Quantity | 54 g |
| Type | Biscotti |
| Base Flavors | Banana |
| Organic | Yes |
| Ingredients | Wheat Flour 62%, Banana Juice Concentrate 17%, Grape Juice Concentrate 9%, Sustainably Sourced Palm Oil 6%, Sunflower Oil 5%, Lemon Juice Concentrate <1%, Raising Agent (Sodium Bicarbonate)* <1%, Thiamin (Vitamin B1)* <1%, Total 100%, *Raising Agent (Sodium Bicarbonate) and Thiamin have no organic certification |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | Non-GMO |
| Container Type | Box |
| Maximum Shelf Life | 4 Months |
| Added Preservatives | No |
| Height | 1 cm |
| Depth | 8 cm |


Reviews
There are no reviews yet.