Description
150 Watts with 2 speed
150 Watts with 2 speed
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Blender Unit, Chutney Attachment, Soup Jar with Tumbler, Blender Stand, Three Blades |
| Model | Riaplus Dlx |
| Body Material | Poly Propylene |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blending | Yes |
| Chopping | No |
| Pureeing | Yes |
| Stirring | Yes |
| Frequency | 50 Hz Hz |
| Safety Features | Rating : Maximum 3 Minutes |
| Cord Length | 1.50 m |
| Width | 21 cm |
| Height | 36 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Weight | 1.47 kg |
| Service Type | Customer need to call us for nearest service center |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on motor |
| Covered In Warranty | 1 year for any Manufacturing Defect |
| Not Covered In Warranty | Warranty does not cover any external part such as Switch, Cordwire and Plastic Parts |
| Domestic Warranty | 1 |
| International Warranty | 1 Month |
Reviews
There are no reviews yet.