Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | mobile, charger, user guide book, data cable, handfree |
| Model Number | eluga i2 |
| Model Name | eluga |
| Color | metalic grey |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Touchscreen | Yes |
| Additional Content | 8 gb |
| Display Size | 12.7 cm (5 inch) |
| Resolution | 1200×720 |
| Resolution Type | HD |
| Operating System | Android Lollipop 5.1 |
| Processor Core | Quad Core |
| Primary Clock Speed | 1 GHz |
| Internal Storage | 1 GB |
| RAM | 1 GB |
| Primary Camera | 8MP Rear Camera |
| Network Type | 4G |
| Supported Networks | UMTS |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-On |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | customer |
| Covered in Warranty | mobile charer |
| Not Covered in Warranty | all acessories covered |


Reviews
There are no reviews yet.