Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | Handset, Headphone, USB Cable, Adapter, Quick Start Guide, SIM Ejection Pin, Screen Guard, Flip Cover |
| Model Name | Eluga Turbo |
| Color | Champagne Gold |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | No |
| Display Size | 12.7 cm (5 inch) |
| Resolution | 1280 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD |
| Other Display Features | IPS Display, Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android Lollipop 5 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 1.3 GHz |
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Expandable Storage | 32 GB |
| Supported Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| Call Log Memory | Yes |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 13MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | Auto Focus |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 5MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Fixed Focus |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | 30 fps |
| Phone Book | Yes |
| Network Type | 3G, 4G, 2G |
| Supported Networks | GSM, 4G LTE |
| Internet Connectivity | 4G Ready, 3G, Wi-Fi |
| 3G | Yes |
| Pre-installed Browser | Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
| Smartphone | Yes |
| User Interface | FitHome |
| Removable Battery | No |
| SMS | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Light Sensor, G-sensor |
| Other Features | 64-bit Processor |
| Audio Formats | MP3 |
| Battery Capacity | 2350 mAh |
| Depth | 6.95 mm |
| Warranty Summary | Brand Warranty of 1 Year Available for Mobile and 6 Months for Accessories |


Reviews
There are no reviews yet.