Description
Mixer Grinder,550 W Consumption,Blending Feature,Overload Protection
Mixer Grinder,550 W Consumption,Blending Feature,Overload Protection
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | User Manual, 3 Jars – Blender, Mill and Chutney Jar, Warranty Card, Main Unit |
| Auto Switch Off | Yes |
| Locking System | Yes |
| Material | Samurai Edge |
| Blending | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Other Features | Sleek New Design, Mill Jar, Double Safety Lock System, Unbreakable Polycarbonate Blender Jar, Magic Seal Protection, Ultimate Grinding Efficiency, Flow Breaker Jars, Circuit Breaker Protection |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Body & 5 Years on Motor |
| Warranty Service Type | Customer needs to carry the product to the nearby Authorized Service Center to get the product repaired or inspected. |
| Covered in Warranty | Parts and Labor |
| Depth | 52.5 cm |
| Height | 34.5 cm |
| Width | 22.4 cm |
| Weight | 5.7 |
Reviews
There are no reviews yet.