Description
1 Main Unit, Cooker, Scoop, Measuring Cup, Cooking Plate, Warranty Card, Recipe Book
1 Main Unit, Cooker, Scoop, Measuring Cup, Cooking Plate, Warranty Card, Recipe Book
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | SR-KA15A |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 4.3 L |
| Total Pan Capacity | 4.3 L |
| Model Name | Automatic Jar Cooker/Warmer |
| Sales Package | 1 Main Unit, Cooker, Scoop, Measuring Cup, Cooking Plate, Warranty Card, Recipe Book |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Steaming Basket | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 220-240 |
| Power Consumption | 650 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | No |
| Programmable Options | No |
| Cooking Modes | Electric Cooker |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 22 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| Cord Length | 2 m |
| Warranty Summary | 2 |
| Warranty Service Type | On site service |
| Covered in Warranty | Parts |
| Not Covered in Warranty | Brekage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.