Description
Burgandy Color
Burgandy Color
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | SR-WA10(GE9) |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Maroon |
| Capacity | 1 L |
| Capacity in Cups | 2 Cups |
| Total Pan Capacity | 1 L |
| Model Name | SR-WA10(GE9) |
| Series | Colored Cooker Series |
| Functions | Multicooking, Rice Dishes, Noodles, Soup & Stew, Halwa & Kheer |
| Material | Anodized Alluminium |
| Lid Material | Stainless Steel Lid |
| Sales Package | Anodized Aluminium Pan, Automatic Cooker, Cooking Plate, Scoop Holder, Finished Metal Lid |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | No |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | No |
| Tempered Glass Lid | No |
| Water Level Indicator | No |
| Steaming Basket | No |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 230V / 50Hz |
| Power Consumption | 450 W |
| Other Power Features | Burgandy Color Outer Body, Power saving Model, Pan Thickness of 6-8 Microns |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | No |
| Time Settings | 0 |
| Programmable Options | No |
| Temperature Settings | 0 |
| Timer Type | Automatic |
| Cooking Modes | Keep Warm, Hot Cook |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Wash Instructions | Only Pan Washable |
| Other Features | Burgandy Color Outer Body, Power saving Model, Pan Thickness of 6-8 Microns |
| Width | 24 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 2 Years on Complete Product & 5 Years for Heater |
| Warranty Service Type | Onsite Customer Service. |
| Covered in Warranty | All Parts |
| Not Covered in Warranty | Mis-Handling and Damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.