Description
SR-Y18FHS ELECTRIC RICE COOKER PACK OF 3
SR-Y18FHS ELECTRIC RICE COOKER PACK OF 3
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 4 |
| Model Number | SR-Y18FHS (E) PACK OF 3 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Silver |
| Capacity | 4.4 L |
| Total Pan Capacity | 4.4 L |
| Functions | Cooking, Steaming |
| Material | Anodized Pan, Ploycarbonate Steaming Basket |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | 3 main unit and User Manual |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V |
| Power Consumption | 660 W |
| Poaching Tray | No |
| Cooking Modes | Cooking/Steaming, Keep Warm |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 50 cm |
| Height | 30 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 2 Year warranty against manufacturing defects |
| Warranty Service Type | On Site Service |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.