Description
f you ever have troubles with cooking rice, then this is the solution to your problems. The Panasonic SR WA 18 Rice cooker is a highly effective cooker which helps you cook rice quickly and easily.
f you ever have troubles with cooking rice, then this is the solution to your problems. The Panasonic SR WA 18 Rice cooker is a highly effective cooker which helps you cook rice quickly and easily.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | SRWA18 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 4.4 L |
| Capacity in Cups | 4.4 Cups |
| Total Pan Capacity | 4.4 L |
| Model Name | Panasonic srwa18(E) |
| Series | SRWA |
| Functions | Auto cooking Auto cut-off Anodized aluminium cooking pan Scoop holder |
| Sales Package | 1 |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Consumption | 660 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | Yes |
| Programmable Options | Yes |
| Width | 11 cm |
| Height | 13 cm |
| Depth | 11 cm |
| Weight | 3 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | PHYSICAL DAMAGE NOT COVERED |
| Warranty Service Type | BRAND |
| Covered in Warranty | MOTOR |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 2 Year |
Reviews
There are no reviews yet.