Description
Philips HL1664/00 Electric Rice Cooker 2.2 L (Red, White)
Philips HL1664/00 Electric Rice Cooker 2.2 L (Red, White)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 4 |
| Model Number | HL1664/00 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Red, White |
| Capacity | 2.2 L |
| Total Pan Capacity | 2.2 L |
| Functions | Cook, Warm |
| Material | Anodized Aluminum Pan, Copper (Heating Element), Plastic (Switch) |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | Starch Separator Plate, Power Cord, Rice Cooker, Measuring Cup, Rice Spatula |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V |
| Power Consumption | 750 W |
| Poaching Tray | No |
| Cooking Modes | Cook, Warm |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 27 cm |
| Height | 25 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 1.75 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 5 Years on Coil, 2 Years on Overall Product |
| Warranty Service Type | On-site Service. Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected. |
| Covered in Warranty | Coil and Manufacturing/Electrical Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Any Physical Breakage/Damage While Using Not Covered |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.