Description
Electromagnetic induction technology ensures high heating efficiency, cooks food faster than a gas stove. Seals nutrition into the food and prevents vitamin loss.
Electromagnetic induction technology ensures high heating efficiency, cooks food faster than a gas stove. Seals nutrition into the food and prevents vitamin loss.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 INDUCTION |
| Brand | Phillips |
| model_name | 2100 watts with Feather Touch Control, 8 pre-Set menu and Automatic Shut Off Stainless Stee Manual Electric Cooktop with 1 Burner, Black |
| Model | HD4938 2100 watts with Feather Touch Control, 8 pre-Set menu and Automatic Shut Off Stainless Stee Manual Electric Cooktop with 1 Burner, Black |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 2100 W |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 3.1 kg |
| Service Type | SERVICE CENTER |
| Warranty Type | SERVICE CENTER |
| Warranty Summary | This apparatus is covered under warranty against any defect due to defective material or workmanship for One Year From the date of purchase. |
| Covered In Warranty | MANUFACTURER DEFECTS |
| Not Covered In Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.