Description
Pigeon 14914 VIN 750 W Mixer Grinder (3 Jars, Black)
Pigeon 14914 VIN 750 W Mixer Grinder (3 Jars, Black)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Mixer Grinder, 3 Jars, User Manual |
| Power Required | AC 220 – 240 V |
| Revolutions | 21000 RPM |
| Auto Switch Off | Yes |
| Locking System | Yes |
| Material | Plastic |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | No |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 L |
| Chutney Jar Capacity | 0.4 L |
| Warranty Summary | 2 Years Domestic Manufacturer |
| Warranty Service Type | Off-site Service |
| Covered in Warranty | Only Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Damage by Customer is not Covered Under Warranty |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Month |
| Depth | 37 cm |
| Height | 22 cm |
| Width | 25 cm |
| Weight | 4.1 kg |
Reviews
There are no reviews yet.