Description
You can enjoy your daily necessities for your food preparation with your Induction cooktop. Feather touch, suitable for making dosa, idli , heating milk, smart timer – for ease using.
You can enjoy your daily necessities for your food preparation with your Induction cooktop. Feather touch, suitable for making dosa, idli , heating milk, smart timer – for ease using.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Pigeon Acer induction cook top |
| Brand | Pigeon |
| model_name | Acer induction cook top |
| Model | Acer |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Display | LED Display for power and temperature contro |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 induction cook top |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1800 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 2.105 kg |
| Service Type | Onsite |
| Warranty Summary | 1 year |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered In Warranty | n/a |
Reviews
There are no reviews yet.