Description
Toast A Sandwich Make the most delicious grilled and toasted sandwiches
Toast A Sandwich Make the most delicious grilled and toasted sandwiches
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Sandwich Maker |
| Brand | Pigeon |
| Model ID | Egnite Plus Sandwich maker |
| Slice Capacity | 4 |
| Cooking Plate | Non-stick, Non-Stick |
| Color | Black |
| Indicators | Power On and Off |
| Buttons | Easy to Clean Non-stick Coating Plates |
| Lid Lock | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Other Body Features | Yes Handle, Easy to Clean Non-stick Coating Plates |
| Non-Skid Feet | Yes |
| Timer | No |
| Adjustable Temperature Settings | No |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Other Convenience Features | Adjustable Height Control |
| Power Requirement | 220-240 V, 50Hz Ac |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 9.2 cm x 23 cm x 22.7 cm |
| Net Weight | 1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Service Type | On site service for select cities. Other cities requires prodict to be taken to austhorised service centre. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
Reviews
There are no reviews yet.