Description
Pigeon Sleek Induction Cooktop (Black, Touch Panel) Control Type: Touch PanelDisplay: LEDBody Material: Glass, PlasticTimer: YesAuto Shut Off: YesHeight: 20 mmWeight: 1.5 KgPower Input: 220 VPower Consumption: 2100 Watts
Pigeon Sleek Induction Cooktop (Black, Touch Panel) Control Type: Touch PanelDisplay: LEDBody Material: Glass, PlasticTimer: YesAuto Shut Off: YesHeight: 20 mmWeight: 1.5 KgPower Input: 220 VPower Consumption: 2100 Watts
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Induction Cooktop |
| Brand | Pigeon |
| model_name | SLEEK |
| Model | SLEEK |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black, Multicolor |
| Body Material | Worktop Material:Glass |
| Control | Touch Panel |
| Power Consumption | 2100 W |
| Weight | 2 kg |
| Service Type | Service Type Within warranty period, Pigeon Authorized Service centers will repair or replace any defective part, if required, to rectify the problem. |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Parts and Labor |
| Not Covered In Warranty | Warranty Warranty shall not cover any damage resulting from adaptations or adjustments which may be made to the product. |
Reviews
There are no reviews yet.