Description
Pumpkin Seeds are an edible seed, typically roasted for consumption. They are a common ingredient in mexican cuisine. Eat healthy live healthy. Always dietitian’s favourite
Pumpkin Seeds are an edible seed, typically roasted for consumption. They are a common ingredient in mexican cuisine. Eat healthy live healthy. Always dietitian’s favourite
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 pack of Pumpkin Seeds |
| Brand | Pranacharya |
| Type | Pumpkin Seeds |
| Quantity | 250 g |
| Form Factor | Whole |
| Variant | Raw |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Dietary Preference | No Cholesterol, Sugar Free |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Organic | Yes |
| Nutrient Content | NA |
| Health Benefits | Keeps Heart healthy, Support immune system, Plant based Omega-3, Anti-diabetic |
| Model Name | Raw Pumpkin Seeds Natural for Healthy Immune System |
| Model Number | PumpkinSeeds |
| Usage Instruction | Add pumpkin seeds to healthy saturated vegetables, Add chopped pumkin seeds to your hot or cold favourite beverages |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | NA |
| Width | 10 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.25 kg |
| Other Dimensions | NA |
Reviews
There are no reviews yet.