Description
Raw Sunflower seeds are rich in B complex vitamins, which are essential for healthy nervous system and are a good source of phosphorus, magnesium, iron, calcium, protein & vitamin E. Dietitian always prefer Raw & unroasted seeds
Raw Sunflower seeds are rich in B complex vitamins, which are essential for healthy nervous system and are a good source of phosphorus, magnesium, iron, calcium, protein & vitamin E. Dietitian always prefer Raw & unroasted seeds
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 pack of Sunflower seeds |
| Brand | Pranacharya |
| Type | Sunflower Seeds |
| Quantity | 250 g |
| Form Factor | Whole |
| Variant | Raw |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Dietary Preference | No Cholesterol, Sugar Free |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Organic | Yes |
| Nutrient Content | NA |
| Health Benefits | Improves skin health, promotes cell regenration, boost energy levels in body, prevent heart diseases, strengthen immune system |
| Model Name | Raw Sunflower Seeds for Protein & Fibre |
| Model Number | SunflowerSeeds |
| Usage Instruction | NA |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | NA |
| Width | 10 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.3 kg |
| Other Dimensions | NA |
Reviews
There are no reviews yet.