Description
Roasted Flaxseed is a rich source of healthy fat, antioxidants and fiber. The seeds contain preotein, lignans and the essential fatty acids, omega-3. The nutrients in the flax seed may lower the risk of deadly diseases.
Roasted Flaxseed is a rich source of healthy fat, antioxidants and fiber. The seeds contain preotein, lignans and the essential fatty acids, omega-3. The nutrients in the flax seed may lower the risk of deadly diseases.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 pack of Flax seeds |
| Brand | Pranacharya |
| Type | Roasted Flax Seeds |
| Quantity | 200 g |
| Form Factor | Whole |
| Variant | Roasted |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Dietary Preference | Sugar Free, No Cholesterol |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Organic | Yes |
| Nutrient Content | NA |
| Health Benefits | Maintains blood sugar level, Maintain healthy skin & bones, boosts immune system, reduce inflammation, good for eyes & kidney |
| Model Name | Roasted Flax Seeds for Healthy Life |
| Model Number | FlaxSeeds |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | NA |
| Width | 22 cm |
| Height | 10 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.3 kg |
| Other Dimensions | NA |
Reviews
There are no reviews yet.