Description
Preethi Rangoli 1.8 L Double Pan Rice Cooker (White)
Preethi Rangoli 1.8 L Double Pan Rice Cooker (White)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | Rangoli 1.8-Litre Double Pan Rice Cooker (White) with 5 Yrs Warranty for Fast Easy & Healthy Cooking |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 18 L |
| Total Pan Capacity | 4 L |
| Model Name | Rangoli 1.8-Litre Double Pan Rice Cooker (White) with 5 Yrs Warranty for Fast Easy & Healthy Cooking |
| Series | Rangoli Latest |
| Functions | Cook, Warm |
| Material | Steel – Electro Static Spray Painted |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | 1 electric cooker |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | No |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Power Requirement | 230 |
| Power Consumption | 660 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Cooking Modes | Cook, Warm |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Other Features | Cool touch handles .Keep warm mode .5 years warranty on heating coil, Voltage (volts)- AC 230V ,Power- Cooking- 660 W / Keep Warm- 45 W .660W Power Consumption, Thermostat Cut-Off, Overlapped Heater, Zero Short Circuit,Double protection .All round protection, Fast, easy and healthy cooking Material of inner pot- Anodized Aluminium Pan, Dimensions (H x W x D) (mm)-240 x 270 x 270 ,Weight (g)- 2200 .1.8 Litres Capacity |
| Width | 27 cm |
| Height | 24 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 1 Year & 3 Year Heating Coil |
| Warranty Service Type | Repair |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage Product |
| Domestic Warranty | 5 Year |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.