Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Main Unit, Manual, Warranty Card |
| Brand | Prestige |
| model_name | PDIC 2.0 |
| Model | PDIC 2.0 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black, Silver |
| Control | Touch Panel |
| Timer | Digital Timer Control |
| Fast Heating | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 2900 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 12 cm |
| Width | 39 cm |
| Depth | 47 cm |
| Other Features | Anti Skid Steel Ring, Power Consumption Display, Automatic Voltage Regulator, Automatic Start Option, Anti Magnetic Wall, Indian Menu Options, Elegant Design, Indian Menu, Compatible Utensils :Stainless Steel Pots, Stainless Steel Rice Cookers, Cast Iron Frying Pots, Oil boiling Pots, Stainless Steel Water Jugs, Cast Iron Pots, Color Pots, Grilling Iron Plate |
| Service Type | Customer needs to carry the product to the nearby Authorized Service Center to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Summary | 1 Year Prestige India Warranty. |


Reviews
There are no reviews yet.