Description
induction stove with tawa
induction stove with tawa
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction cooktop with nonstick tawa |
| Brand | Prestige |
| model_name | pic 20 induction omega tawa |
| Model | pic 20 tawa |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Glass |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure cook, Deep Fry, Saute, Curry, Idli, Heat milk |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | induction cooktop |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 10 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 2 kg |
| Other Features | Troubleshooting guidelines: Works only with Induction base cookware- bottom diameter between 12cm-26cm, Type of Control Panel: Push-button, Great Features: Indian Menu Options, Aerodynamic cooling system, Automatic voltage regulator, saves power, Portable, Intelligent, Easy to maintain, Energy Saving, Anti-Magnetic Wall, Eco-friendly |
| Service Type | Customer needs to Contact service center. |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on motor. |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered In Warranty | Warranty does not cover damage caused to the product due to improper use by customer, |
Reviews
There are no reviews yet.