Description
NON-ELECTRIC 5 ( FIVE ) STAGES UF ( ULTRA FILTRATION ) WATER FILTER MACHINE WITH TAP + INSTALLATION KIT. RUNS WITH GRAVITATIONAL FORCE. TO USE THIS MACHINE YOU DON’T HAVE TO USE ELECTRIC.
NON-ELECTRIC 5 ( FIVE ) STAGES UF ( ULTRA FILTRATION ) WATER FILTER MACHINE WITH TAP + INSTALLATION KIT. RUNS WITH GRAVITATIONAL FORCE. TO USE THIS MACHINE YOU DON’T HAVE TO USE ELECTRIC.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 01 |
| Brand | ALKAMIX-RO |
| Model Name | NEWF-02 |
| Type | Media |
| Filter Material | Polypropylene (PP) |
| Micron Rating | 5 |
| Suitable For | MUNICIPALITY WATER, CORPORATION WATER |
| Filtration Stages | 5 |
| Shelf Life | 60 Months |
| Used For | WATER FILTRATION |
| Core Material | PP |
| Model Number | 5( FIVE ) STAGES UF FILTER,RUNS WITH GRAVITATIONAL FORCE. |
| Filtration Type | 5 ( FIVE ) STAGES FILTRATION |
| Purification Capacity | 40000 L |
| Height | 50 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Diameter | 40 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 20 cm |
| Certification | ISO 9001- 2015 |
| Other Features | NON ELECTRIC WATER FILTER , RUNS WITH GRAVITATIONAL FORCE. |
Reviews
There are no reviews yet.