Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Immersion Heater |
| Brand | Anjali |
| Model ID | A1000 |
| Heating Substances | Water |
| Place of Use | Bathroom, Kitchen |
| Heating Element Type | Hairpin Tubular Element |
| Heater Material | Brass |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1000 |
| Other Features | Rust Resistant |
| Width | 5 cm |
| Height | 29 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 500 g |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty Of The Product Is Limited To Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Warranty Void If The Wire Is Cut Or Used Without Water |
| Warranty Service Type | Customer Needs To Visit Nearby Service Centre |


Reviews
There are no reviews yet.