Description
700 Watts 1.8 litres capacity (raw rice) With aluminium steamer & teflon coated cooking pan Measuring cup & spatula White powder coated outer body Detachable power chord
700 Watts 1.8 litres capacity (raw rice) With aluminium steamer & teflon coated cooking pan Measuring cup & spatula White powder coated outer body Detachable power chord
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | Majesty RCX 7 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | RCX 7 |
| Sales Package | 1 Electric Cooker |
| Power Requirement | 230 |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Width | 32 cm |
| Height | 30 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 2.75 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Company Manufacture |
| Covered in Warranty | Manufacture Defualt |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.