Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | GETHOME |
| Model Name | Portable & Compact Mini Sewing Machine with Extension Table And Sewing Kit |
| Color | White |
| Type | Electric |
| Shade | White |
| Number of Stitches | 30 |
| Number of Buttonhole Styles | 12 |
| Sewing Speed | 100 SPM |
| LCD Screen Display | No |
| Number of Feeds | 12 |
| Material | Plastic + Stainless Steel |
| Bobbin Type | Drop-in |
| Bobbin Winder | Yes |
| Foot Pedal Type | Portable Wired Foot Pedal |
| Touchscreen | No |
| Fabric Selector Knob | No |
| Start/Stop Button | Yes |
| Extension Table | Yes |
| Other Body And Design Features | Bobbin Winder, Extension Table, LED Needle Light, Start and Stop Button |
| Automatic Reverse | No |
| LED Needle Light | Yes |
| Automatic Thread Cutter | No |
| Other Convenience Features | This item was designed with mini size and a type of sewing that matches the basic demand for household sewing. |
| Power Requirement | DC 6V/1A OR 2AA Battery 4pcs (Batteries Not Included) |
| Width | 14.8 cm |
| Height | 9.7 cm |
| Depth | 7.7 cm |
| Weight | 0.48 kg |


Reviews
There are no reviews yet.