Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | LUMINOUS |
| Model Number | Zelio 1100 Sine Wave Inverter with Red Charge RC25000 200Ah Battery and Trolley |
| Battery Included | Yes |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 3 fan + 4 CFL + 2 Tube Light 1 LED TV & 1 Refrigerator |
| Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | 85 % |
| Output Voltage | 220V -230V |
| Output Frequency | 50 |
| Input Voltage | 110-265 |
| Input Frequency | 50 |
| Width | 25 cm |
| Height | 44 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 60 kg |
| Warranty Summary | Warranty ( 36 Months )* – Inclusive of Prorata : 18months + 18 months* |
| Service Type | Incase of any defect in the product, the customer needs to register a service call at Luminous toll free number 18001033039. Engineer visits in 24-48Hours and gives resolution. |
| Covered in Warranty | Incase of any Backup issues, Product is collected from customer end and tested for Backuptime. It is replaced if found faulty. |
| Not Covered in Warranty | Free service/replacement is till 24Month from date of purchase |


Reviews
There are no reviews yet.