Description
Mellerware MWVC 01 Wet & Dry Cleaner, Black, Red
Mellerware MWVC 01 Wet & Dry Cleaner, Black, Red
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Vacuum Cleaner with Container, Carry Handle with 2 Screws, Hose Pipe with Handle Grip, 3 Extension Pipes, 1 Cloth Filter, Sponge Filter, Filter Holder Ring, Multipurpose Brush, Crevice Nozzle, Small Round Brush, Instruction Manual cum Warranty Card |
| Type | Wet & Dry Cleaner |
| Blower | Yes |
| WiFi Connectivity | No |
| Suitable Surface | Beds & Mattresses, Carpet, Cemented Floors, Curtains/Draperies, Sofa, Tiles, Wooden Flooring |
| Other Body Features | Easy to Handle and Operate |
| Other Convenience Features | Overheat and Overflow Protection |
| Motor and Suction Power | 1200 W(Motor) |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1200 W |
| Features | 2 in 1 Mopping and Vacuum |
| Additional Features | Washable Sponge and Cloth Bag Filter |
| W x H x D | 31 x 43.6 x 29.5 cm |
| Net Weight | 4 kg |
| Service Type | For Any Complaints and Queries Contact Us On: 9773982065 |
| Not Covered in Warranty | Any Damage or Defect in Product Arising Due to Wrong Usage or Normal Wear and Tear |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.