Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Microtek |
| Model Number | 1275 |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 3 Fans 6 CFL 2 TV |
| Type | Modified Sine Wave Inverter |
| Model Name | Smart Hybrid |
| Mode Type | Automatic inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | 80 % |
| Output Voltage | 200V – 230V |
| Output Frequency | 50 Hz 0.1 Hz |
| Overload | 110 |
| Output Power | 900 W |
| Change Over Time | 15 ms |
| Input Voltage | 100V – 300V |
| Input Frequency | 50 Hz 0.1 Hz |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12 |
| Compatible Battery Types | Lead acid |
| Display Indicator Functions | Mains on, Ups on, Battery charging, overload, battery low, fault indication |
| Cooling System | Fan system, Natural air cooling |
| Width | 40 cm |
| Height | 21 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 11 kg |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Warranty Summary | 2 years domestic warranty |
| Service Type | Microtek international and service engineer will be sent to your place |
| Covered in Warranty | Ups fault |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |


Reviews
There are no reviews yet.