Description
Gluten-free range of flavorful, tasty, high quality Crackers. These are healthier choices for consumers instead of snacks that are fried in Oil.
Gluten-free range of flavorful, tasty, high quality Crackers. These are healthier choices for consumers instead of snacks that are fried in Oil.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 3 |
| Sales Package | 3 |
| Brand | She Made |
| Model Name | Crackers – Herb (Pack of 3) |
| Quantity | 450 g |
| Type | Salted Biscuit |
| Base Flavors | Herb |
| Organic | No |
| Ingredients | Mixed Herbs (Rosemary-1.28%), Basil (0.5 %),, Parsley (0.1 %)),, Onion Powder, Thyme (0.062 %),, Edible Common Salt,, Oregano (0.5%),, Garlic Powder, Baking Powder [INS 500 (ii)]., Edible Vegetable Oil (Olive Oil),, Gluten Free Flour (91%) |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | Gluten Free, No Cholesterol, Dairy Free, Wheat Free |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| nutrient Content | Total Sugar – 0.93 g, Total Carbohydrates – 30.84 g, Sodium – 401.41 mg, Total Fat – 13.20 g, Saturated Fat – 1.57 g, Trans Fat – 0 g, Protein – 5. g, Dietary Fiber – 4.96 g, Cholesterol – 0 mg, Iron – 1.01 mg, Calories – 260.52 kcal, Calcium – 58.14 mg |
| Added Preservatives | No |
| Gourmet | Yes |
| Flavoring Agents | Mixed Herbs and Rosemary |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry & hygienic place, away from moisture. Once opened, store in an airtight container. |
| Manufactured By | SHEMADE Gourmet Foods Pvt. Ltd. |
| Certification | HACCP |
| Height | 48 cm |
Reviews
There are no reviews yet.