Description
Gluten free biscottis are minimally processed, mildly sweetened and are perfect for breakfast, snacks or a midnight dessert. A healthy alternative to refined flour cookies.
Gluten free biscottis are minimally processed, mildly sweetened and are perfect for breakfast, snacks or a midnight dessert. A healthy alternative to refined flour cookies.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 3 |
| Sales Package | 3 |
| Brand | She Made |
| Model Name | Biscotti – Double Dark Chocolate Pistachio (Pack of 3) |
| Quantity | 450 g |
| Type | Biscotti |
| Base Flavors | Chocolate, Pista, Honey |
| Organic | No |
| Ingredients | Gluten free flour (67%), Honey,, Cocoa solids (8%),, Pistachio (4%),, Baking Soda [INS No. 500(ii)],, Edible common salt |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | No Cholesterol, Dairy Free, Gluten Free, Wheat Free |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| nutrient Content | Calories – 287.2 kcal,, Total Fat – 15.7 g,, Protein – 6.7 g,, Iron – 1.2 mg,, Cholesterol – 0 mg,, Sodium – 216.5 mg, Saturated Fat – 1.3 g, Trans Fat – 0 g, Total Carbohydrates – 26.5 g,, Dietary Fiber- 3.6 g,, Total Sugar – 8 g, Includes 6.7 g from Honey,, Calcium – 76.5 mg |
| Added Preservatives | No |
| Gourmet | Yes |
| Coloring Agents | NO |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry & hygienic place, away from moisture. Once opened, store in an airtight container. |
| Manufactured By | SHEMADE Gourmet Foods Pvt. Ltd. |
| Certification | HACCP |
| Height | 69 cm |
Reviews
There are no reviews yet.