Description
Gluten-free range of flavorful, tasty, high quality Crackers. These are healthier choices for consumers instead of snacks that are fried in Oil.
Gluten-free range of flavorful, tasty, high quality Crackers. These are healthier choices for consumers instead of snacks that are fried in Oil.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Sales Package | 2 |
| Brand | She Made |
| Model Name | Crackers – Herb (Pack of 2) |
| Quantity | 300 g |
| Type | Salted Biscuit |
| Base Flavors | Herb |
| Organic | No |
| Ingredients | Onion Powder, Garlic Powder,, Edible Common Salt,, Oregano (0.5%),, Baking Powder [INS 500 (ii)]., Mixed Herbs (Rosemary (1.28%), Edible Vegetable Oil (Olive Oil), Parsley (0.1 %), Basil (0.5 %), Thyme (0.062 %), Gluten Free Flour (91%) |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | Gluten Free, No Cholesterol, Dairy Free |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| nutrient Content | Total Carbohydrates – 30.84 g, Iron-1mg,, Sodium – 401.41 mg, Total Fat – 13.20 g, Saturated Fat – 1.57 g, Calcium- 58.14 mg, Trans Fat – 0 g, Cholesterol – 0 mg, Protein- 5 g, Calories – 260.52 kcal, Dietary Fiber-4.96 g |
| Added Preservatives | No |
| Gourmet | Yes |
| Shape | Square |
| Flavoring Agents | Herbs and Spices |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry & hygienic place, away from moisture. Once opened, store in an airtight container. |
| Manufactured By | SHEMADE Gourmet Foods Pvt. Ltd. |
| Certification | HACCP |
| Height | 46 cm |
Reviews
There are no reviews yet.