Description
Shef’s Kitchen Garlic Pickle Garlic is low in calories and rich in vitamin C, vitamin B6 and manganese. It also contains trace amounts of various other nutrients. good for heart and digestion
Shef’s Kitchen Garlic Pickle Garlic is low in calories and rich in vitamin C, vitamin B6 and manganese. It also contains trace amounts of various other nutrients. good for heart and digestion
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Shef's Kitchen |
| Model Name | Garlic Pickle |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Garlic |
| Quantity | 200 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Bitter |
| Organic | Yes |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Store in cool and dry place, away from direct sunlight. Avoid using wet spoon. |
| Nutrient Content | Energy 219Kcal |
| Preservation Process | Oil |
| Ingredients | Garlic, Natural salt and spices, Pure Oil, Natural preservatives (Class II E211 |
| Country of Manufacture | India |
| Certification | FSSAI approved |
| Width | 8 cm |
| Height | 16 cm |
| Depth | 8 cm |
Reviews
There are no reviews yet.