Description
Stainless steel vessel and induction base vessels can be used with this kettle
Stainless steel vessel and induction base vessels can be used with this kettle
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | SEK110 Polished Rotating Base, 1350W Stainless Steel |
| Operating Mode | Cordless |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | Concealed heating element |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 1350 |
| Sales Package | electric kettle, one base |
| Cord Length | 2 m |
| Weight | 1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty + 1 Year additional Warranty on Registration. |
| Warranty Service Type | Repair |
| Covered in Warranty | Whole unit is covered |
| Not Covered in Warranty | External damage and accessories not covered under warranty |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.