Description
There’s Nothing quite like sitting down to a piping hot plate of Chicken Tikka Masala. Move On CTM Provides roasted marinated chunks of chicken tikka in a spiced curry sauce.
There’s Nothing quite like sitting down to a piping hot plate of Chicken Tikka Masala. Move On CTM Provides roasted marinated chunks of chicken tikka in a spiced curry sauce.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | MoveOn |
| Model Name | Ready To Eat Instant Mutton Biryani |
| Quantity | 250 g |
| Organic | Yes |
| Gourmet | Yes |
| Added Preservatives | No |
| Container Type | Box |
| Maximum Shelf Life | 18 Months |
| Food Preference | Non-vegetarian |
| Cooking Instructions | Ready To Eat Meals, Cooking Not Required, Pre Cooked Food |
| Allergens Included | Yes |
| Storage Instructions | Store at room temperature/Protect from direct sunlight/Do not consume food, if pouch is leaking or bloated |
| Safety Instructions | Do not consume food, if pouch is leaking or bloated |
| Food Type | Fresh |
| Cuisine | Indian |
| Caloric Value | 193 |
| Ingredients | Mutton Boneless, Tomato, Curd, Onion,Dalda/Ghee, red Chili Powder,Garam Masala Powder, Elaichi Powder, Kesar, Fried Onion, Coriander, Kenugrik, Dill, Mint |
| Country of Manufacture | India |
| Certification | FSSAI/HALAL |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 19.5 cm |
| Depth | 1.9 cm |
Reviews
There are no reviews yet.