Description
Chewing on a piece of ginger candy can curb pain caused from inflammation, GI distresses, nausea, loss of appetite, motion sickness and other forms of pain.
Chewing on a piece of ginger candy can curb pain caused from inflammation, GI distresses, nausea, loss of appetite, motion sickness and other forms of pain.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | Pack of 1000g Dried Ginger Candy |
| Brand | Soft Art |
| Model Name | Dried Ginger Candy |
| Quantity | 1000 g |
| Flavor | Ginger |
| Type | Candy |
| Organic | No |
| Container Type | Vacuum Pack |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Food Preference | Vegetarian |
| Other Features | 1. It acts as anti-inflammatory |
Reviews
There are no reviews yet.